Crussis ONE Cross
€649,00 EUR
The Crussis ONE Cross is an aluminum all-terrain scooter with high-quality SRAM hydraulic disc brakes, 26" x 20" wheels, a weight of 10.87 kg, a Suntour suspension fork, and Schwalbe MTB tires. The scooter is ideal for more challenging terrain, downhill riding, or action-packed rides with your dog.
Enjoy your favorite route without restrictions!
Crussis ONE Cross - Data:
| feature | specification |
| Frame | Alu 6061 |
| Fork | SUNTOUR XCM HLO DS 26" (100 mm travel, lockout) |
| brakes | SRAM Level, hydraulic, 180 mm rotor |
| Rims | CRUSSIS 26"/20", double wall, eyeleted |
| Tires (Front) | SCHWALBE Smart Sam (26 x 2.10 K-Guard) |
| Tires (Rear) | SCHWALBE Black Jack (20 x 1.90 K-Guard) |
| hubs | CRUSSIS with industrial bearings (v: 100 mm / 28D) |
| Wheel diameter | Front 26" / Rear 20" |
| Weight | 10.870 kg |
| Load capacity | 120 kg |
| handlebars | CRUSSIS Alu MTB, 700 mm |
| stem | CRUSSIS Alu, 31.8/70 mm |
| handles | CRUSSIS, 100% silicone |
| tax rate | Ahead 1 1/8" |
| Total height | 960 – 1000 mm |
| Total length | 1752 mm |
| Ground clearance | 73 mm |
| Footboard length | 430 mm |
| wheelbase | 1165 mm |
| height | 150 – 195 cm |
| Driving characteristics | Street * / Site ***** / City ** |
Styled With