Crussis ONE ROAD
The new CRUSSIS aluminium road scooter ONE ROAD features a simple design with 28"×20" wheels and weighs only 7.40 kg.
The ONE ROAD model isn't just for racers, but for anyone who enjoys riding a scooter at high speeds. The ONE ROAD is designed for paved roads and bike paths. However, due to its low platform, it's not suitable for off-road riding. Its advantage lies in the patented frame design, where high rigidity and specific tube profiles ensure that energy isn't lost during rebound, but rather converted into acceleration with maximum efficiency. The short wheelbase, combined with the carefully chosen head tube angle, guarantees perfect handling and stability at higher speeds.
So, what are you waiting for? Put on your shoes and let's go!
Crussis ONE ROAD - Data:
| feature | specification |
| Frame | Alu 6061 |
| Fork | CRUSSIS Alu (rigid) |
| brakes | TEKTRO road bike brake with integrated bell |
| Rims | CRUSSIS 28"/20", double wall with inlay |
| Tires (Front) | SCHWALBE DURANO DD Perf, RaceGuard (28-622) |
| Tires (Rear) | SCHWALBE One Perf, RaceGuard (28-406) |
| hubs | CRUSSIS with industrial bearings (v: 100 mm / h: 65 mm) |
| Wheel diameter | Front 28" / Rear 20" |
| Weight | 7.40 kg |
| Load capacity | 120 kg |
| handlebars | CRUSSIS Alu MTB, 620 mm |
| stem | CRUSSIS Alu, 31.8/100 mm |
| handles | CRUSSIS, 100% silicone |
| tax rate | Ahead 1 1/8" |
| Total height | 905 – 945 mm |
| Total length | 1728 mm |
| Ground clearance | 35 / 54 mm |
| Footboard length | 405 mm |
| wheelbase | 1152 mm |
| height | 145 – 190 cm |
| Driving characteristics | Street ***** / Site * / City ** |
Styled With