MIBO UNIVERSE
€449,00 EUR
The perfect touring scooter. This new model from the MIBO family has a stable and very robust frame. MIBO products are consistently known for their durability and high-quality workmanship.
Please remember to order the stand separately.
MIBO UNIVERSE - Data:
| frame and fork | Steel, without stand. |
| Wheels: | Professional Novatec 26" hub and professional Novatec 20" wheels with 32 spokes |
| Max. weight (kg): | 150 kg |
| Tires: | Schwalbe Marathon Racer 26x1.5 and 20x1.5 |
| Weight: | 9.8 kg |
| Max. handlebar height (cm): | 97 - 101 cm |
| Handlebars: | Aluminum, 67 cm |
| Footboard (cm): | 38 cm |
| Accessory: | Bell, optional: mudguard set and kickstand |
| Footboard height: | 6 cm at the front, 5 cm at the back |
Styled With