Crussis Cross 9
€869,00 EUR
The Crussis Cross 9 is an aluminum all-terrain scooter equipped with SRAM GUIDE T hydraulic disc brakes, 27.5" x 20" wheels, a weight of 9.8 kg, a ROCKSHOX FS Judy Silver TK Solo Air 27.5" air suspension fork with lockout, and SCHWALBE MTB tires – making it not only perfectly equipped for off-road riding. This scooter is ideal for challenging terrain, downhill rides, or action-packed outings with your dog.
Enjoy your downhill run without restrictions!
Crussis Cross 9 - Data:
| feature | specification |
| Frame | Alu 6061 |
| Fork | ROCKSHOX Judy Silver TK Solo Air 27.5" (100 mm travel, lockout) |
| brakes | SRAM Guide T, hydraulic, 180 mm rotor |
| Rims | CRUSSIS 27.5"/20", double wall, eyeleted |
| Tires (Front) | SCHWALBE Smart Sam (27.5 x 2.10 K-Guard) |
| Tires (Rear) | SCHWALBE Black Jack (20 x 1.90 K-Guard) |
| hubs | CRUSSIS with industrial bearings (v: 100 mm / 28D) |
| Wheel diameter | Front 27.5" / Rear 20" |
| Weight | 9.887 kg |
| Load capacity | 120 kg |
| handlebars | CRUSSIS Alu MTB, 700 mm |
| stem | CRUSSIS Alu, 31.8/70 mm |
| handles | CRUSSIS, 100% silicone |
| tax rate | Ahead 1 1/8" |
| Total height | 980 – 1020 mm |
| Total length | 1768 mm |
| Ground clearance | 84 mm |
| Footboard length | 430 mm |
| wheelbase | 1167 mm |
| height | 150 – 195 cm |
| Driving characteristics | Street * / Site ***** / City ** |
Styled With