Crussis ROAD
€399,00 EUR
The Crussis aluminum ROAD road scooter has 28"×20" wheels and weighs only 7.40 kg.
This makes the Road model suitable not only for racers, but for anyone who enjoys riding a scooter at speed. The "ROAD" is designed for paved roads and bike paths. However, due to its low footboard, it is not suitable for off-road riding. Its advantage lies in the patented frame design, where, thanks to its high rigidity and optimized tube profile, energy from the kick is not lost but converted into acceleration with maximum efficiency. The short wheelbase, combined with the precisely chosen head tube angle, guarantees perfect handling and stability at higher speeds.
So, what are you waiting for? Put on your shoes and let's go!
Crussis ROAD - Data:
| feature | specification |
| Frame | CRUSSIS with bolted running board |
| Fork | CRUSSIS (rigid) |
| brakes | TEKTRO road bike brake with integrated bell |
| Rims | CRUSSIS 28"/20", double wall with inlay |
| Tires (Front) | SCHWALBE DURANO DD Perf, RaceGuard (28-622) |
| Tires (Rear) | SCHWALBE One Perf, RaceGuard (28-406) |
| hubs | CRUSSIS with industrial bearings (v: 100 mm / h: 65 mm) |
| Wheel diameter | Front 28" / Rear 20" |
| Weight | 7.40 kg |
| Load capacity | 120 kg |
| handlebars | CRUSSIS Alu MTB, 620 mm |
| stem | CRUSSIS Alu, 31.8/100 mm |
| handles | CRUSSIS, 100% silicone |
| tax rate | Ahead 1 1/8" |
| Total height | 905 – 945 mm |
| Total length | 1728 mm |
| Ground clearance | 35 / 54 mm |
| Footboard length | 405 mm |
| wheelbase | 1152 mm |
| height | 145 – 190 cm |
| Driving characteristics | Street ***** / Site * / City ** |
Styled With